Zasady zachowania się podczas spotkania z dzikiem

Dziki ,są to zwierzęta , które boją się człowieka i w większości sytuacji unikają z nim kontaktu. Z natury prowadzą one nocny tryb życia. W dzień ciężko spotkać dzika , chyba że znajdujemy się blisko jego kryjówki. 

Dzik zasiedla obszary o dużej lesistości, gdzie znajduje pokarm oraz schronienie. Idealnym siedliskiem dla niego są lasy liściaste i lasy mieszane. Ostatnio coraz częściej zdarzają się przypadki napotkania dzika w mieście. Przyczyną tego jest łatwy dostęp do pożywienia jakim są na przykład: owoce , obierki , skoszona trawa  oraz odpady organiczne .

Co zrobić gdy staniemy ,,oko w oko” z dzikiem? 

Przede wszystkim należy zachować spokój i nie wykonywać gwałtownych ruchów. W przypadku kiedy dzik nie spostrzegł naszej obecności , wystarczy się spokojnie oddalić. Jeżeli jednak doszło do bliskiego spotkania , najlepszym sposobem jest ,,udawanie drzewa”. Dziki mają bardzo dobrze rozwinięty słuch, doskonały węch lecz troszkę gorzej widzą. 

Sytuacja , w której staniemy na drodze loszce z młodymi może być bardziej niebezpieczna. Zaniepokojona samica staje się agresywna, dlatego nie powinno się zaczepiać , dotykać czy atakować młodych dzików. Gdy locha szykuje się do ataku nie pozostaje nam nic innego jak ucieczka na drzewo.

 

 

Źródła zdjęć:

– https://olsztyn.wyborcza.pl/olsztyn/7,48726,26165704,szarza-dzika-w-olsztynie-kto-odpowiada-za-wyrzadzone-krzywdy.html?disableRedirects=true

– https://www.tapeciarnia.pl/zdjecie-locha-z-mlodymi   

– https://www.portel.pl/wiadomosci/kto-zobaczy-w-miescie-dzika/69244