Protesty Myśliwych i Rolników – Solidarność i Wspólne Cele

Protest w Krakowie

 20 lutego 2024 roku w Krakowie odbył się protest ostrzegawczy, w którym myśliwi z naszego koła aktywnie wsparli rolników. To wydarzenie pokazało, jak ważna jest solidarność w walce o wspólne cele. Protest ten był nie tylko wyrazem sprzeciwu wobec niesprawiedliwych regulacji, ale także przygotowaniem do większej manifestacji, która miała miejsce w Warszawie.

Protest pod Sejmem RP 

6 marca 2024 roku, myśliwi i rolnicy z całej Polski zjednoczyli się pod Sejmem RP w Warszawie, aby wyrazić swoje stanowisko i przedstawić kluczowe postulaty. Był to jeden z najważniejszych protestów w ostatnich latach, przyciągając tysiące uczestników, w tym członków naszego koła łowieckiego “ŚWIT”

Myśliwi i Rolnicy Ramię w Ramię

Myśliwi, choć często kojarzeni głównie z działalnością łowiecką, mają znacznie szersze spektrum działalności i zainteresowań. Współpracujemy z rolnikami na wielu płaszczyznach, dbając o równowagę ekosystemu, ochronę upraw przed szkodnikami i przeciwdziałając negatywnym skutkom działalności zwierząt dziko żyjących. Nasza współpraca jest oparta na wzajemnym szacunku i zrozumieniu.

Nasze Zaangażowanie

Członkowie naszego koła myśliwych nie tylko uczestniczyli w protestach, ale także aktywnie angażowali się w organizację i koordynację działań. Przygotowaliśmy transparenty, zorganizowaliśmy logistykę. Wierzymy, że nasza współpraca i solidarność przyczynią się do realnych zmian i poprawy sytuacji zarówno myśliwych, jak i rolników.

Podsumowanie

Protesty w Warszawie i Krakowie były ważnymi krokami w walce o lepszą przyszłość dla polskiej wsi. Myśliwi z naszego koła pokazali, że potrafią działać razem z rolnikami, wspierając ich w trudnych chwilach. Wspólne postulaty i działania są dowodem na to, że razem możemy osiągnąć więcej i skuteczniej walczyć o nasze prawa i interesy.

Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w tych wydarzeniach i wspierali naszą sprawę!

Polowanie Hubertowskie 2023r.

4 listopada 2023 roku miało miejsce nasze coroczne Polowanie Hubertowskie, które jak zawsze, było wyjątkowym wydarzeniem, łączącym tradycję z radością spotkania w gronie przyjaciół i pasjonatów łowiectwa. Polowanie Hubertowskie to czas, kiedy myśliwi oddają hołd swojemu patronowi, św. Hubertowi, a jednocześnie pielęgnują długowieczne tradycje i wartości związane z gospodarką łowiecką. 

 Przebieg Polowania 

Tegoroczne polowanie rozpoczęło się od uroczystej mszy świętej na Parszywce. Wszyscy myśliwi oraz zaproszeni goście zgromadzili się w kaplicy, aby wspólnie pomodlić się i prosić o błogosławieństwo Św. Huberta. Msza święta była momentem refleksji i zadumy, podkreślającym duchowy wymiar naszej pasji. Ksiądz celebrujący mszę przypomniał o wartościach, jakie niesie ze sobą łowiectwo, oraz o odpowiedzialności, jaka spoczywa na każdym myśliwym.

 

Po zakończeniu mszy, uczestnicy udali się na zbiórkę, gdzie miało miejsce oficjalne otwarcie polowania. Podczas apelu przypomniano zasady bezpieczeństwa, które są kluczowe dla każdego polowania. Myśliwym przydzielono wyznaczone stanowiska..

W ciągu dnia kol. Markowi Migasowi udało się upolować dzika co było nie tylko sukcesem łowieckim, ale również dowodem na skuteczność i znaczenie zrównoważonego zarządzania populacjami zwierząt. Następnie odbył się tradycyjny pokot, podczas którego oddano hołd upolowanej zwierzynie.

Impreza Hubertowska

 Po zakończonym polowaniu, myśliwi oraz zaproszeni goście zebrali się na uroczystą imprezę Hubertowską. Było to spotkanie pełne radości i świętowania wspólnych osiągnięć.
Na stołach pojawiły się wykwintne potrawy z dziczyzny, przygotowane przez lokalnych kucharzy, co było prawdziwą ucztą dla podniebienia. Dziczyzna, będąca zdrowym i ekologicznym mięsem, cieszyła się dużym uznaniem.

Podsumowanie

Polowanie Hubertowskie i następująca po nim impreza Hubertowska to wydarzenia, które głęboko wpisują się w kalendarz naszego koła myśliwskiego. To czas, kiedy możemy wspólnie celebrować naszą pasję, tradycje i przywiązanie do natury.

Powiatowe Dożynki w Tokarni

27 sierpnia 2023 roku w Tokarni odbyły się Powiatowe Dożynki, święto plonów, które zgromadziło mieszkańców całego powiatu. To wyjątkowe wydarzenie było doskonałą okazją do wspólnego świętowania zakończenia żniw oraz do prezentacji lokalnych tradycji i wyrobów. Nasze Wojskowe Koło Łowieckie ,,Świt” Kraków miało zaszczyt uczestniczyć w tym wydarzeniu, wystawiając stoisko z własnymi wyrobami z dziczyzny i nie tylko.

Stoisko Koła Łowieckiego Świt Kraków

Nasze stoisko przyciągnęło wielu gości, którzy byli ciekawi naszych produktów i działalności. Przygotowaliśmy szeroką gamę swojskich wyrobów z dziczyzny, które cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Na naszych stołach można było znaleźć: kiełbasy, pasztety, szynki , boczek i gulasz z dzika. Każdy z tych produktów był przygotowany według tradycyjnych receptur. Zwiedzający mieli okazję spróbować naszych wyrobów, a także dowiedzieć się więcej o procesie ich przygotowywania.

image4-1-3

Wystawka Trofeów Łowieckich

Obok stoiska z wyrobami z dziczyzny, zorganizowaliśmy także wystawkę trofeów pozyskanej zwierzyny. Prezentowane trofea przyciągały wzrok i budziły podziw. 

Warto również wspomnieć o występie Sygnalistów Myśliwskich ,,Królewscy” z Niepołomic . Ich rogi myśliwskie wzbogaciły atmosferę dożynek swoim charakterystycznym brzmieniem, dodając uroku i tradycyjnego klimatu wydarzeniu.

 

Integracja i Wspólne Świętowanie 

Dożynki w Tokarni były nie tylko świętem rolników, ale także miejscem, gdzie mogliśmy integrować się z lokalną społecznością i innymi wystawcami. Wspólne świętowanie, wymiana doświadczeń oraz prezentacja naszych wyrobów i trofeów łowieckich umocniły więzi i pozwoliły na lepsze zrozumienie roli myśliwych w ochronie przyrody i gospodarce.

Podsumowanie

 Udział w Powiatowych Dożynkach w Tokarni był dla nas nie tylko wielką przyjemnością, ale także ważnym wydarzeniem, które pozwoliło na promocję zdrowego stylu życia oraz tradycyjnych wyrobów z dziczyzny. Dziękujemy wszystkim, którzy odwiedzili nasze stoisko, za zainteresowanie i ciepłe słowa. Jesteśmy dumni, że mogliśmy podzielić się naszą pasją i tradycją z szerszą publicznością.

 

Zasady zachowania się podczas spotkania z dzikiem

Dziki ,są to zwierzęta , które boją się człowieka i w większości sytuacji unikają z nim kontaktu. Z natury prowadzą one nocny tryb życia. W dzień ciężko spotkać dzika , chyba że znajdujemy się blisko jego kryjówki. 

Dzik zasiedla obszary o dużej lesistości, gdzie znajduje pokarm oraz schronienie. Idealnym siedliskiem dla niego są lasy liściaste i lasy mieszane. Ostatnio coraz częściej zdarzają się przypadki napotkania dzika w mieście. Przyczyną tego jest łatwy dostęp do pożywienia jakim są na przykład: owoce , obierki , skoszona trawa  oraz odpady organiczne .

Co zrobić gdy staniemy ,,oko w oko” z dzikiem? 

Przede wszystkim należy zachować spokój i nie wykonywać gwałtownych ruchów. W przypadku kiedy dzik nie spostrzegł naszej obecności , wystarczy się spokojnie oddalić. Jeżeli jednak doszło do bliskiego spotkania , najlepszym sposobem jest ,,udawanie drzewa”. Dziki mają bardzo dobrze rozwinięty słuch, doskonały węch lecz troszkę gorzej widzą. 

Sytuacja , w której staniemy na drodze loszce z młodymi może być bardziej niebezpieczna. Zaniepokojona samica staje się agresywna, dlatego nie powinno się zaczepiać , dotykać czy atakować młodych dzików. Gdy locha szykuje się do ataku nie pozostaje nam nic innego jak ucieczka na drzewo.

 

 

Źródła zdjęć:

– https://olsztyn.wyborcza.pl/olsztyn/7,48726,26165704,szarza-dzika-w-olsztynie-kto-odpowiada-za-wyrzadzone-krzywdy.html?disableRedirects=true

– https://www.tapeciarnia.pl/zdjecie-locha-z-mlodymi   

– https://www.portel.pl/wiadomosci/kto-zobaczy-w-miescie-dzika/69244

Dokarmianie zwierzyny 2021/2022

W tym roku również nie zabrakło pomocy dla zwierzyny . Myśliwi z Koła Łowieckiego ,,Świt” oraz ich mali pomocnicy zadbali o to by zimą zwierzęta miały co jeść w czasie w którym mają one ograniczony dostęp do pożywienia.  

Warto zwrócić uwagę na to czym dokarmiamy dzikie zwierzęta tak aby im nie zaszkodzić . Możemy wyróżnić karmę suchą do której należy przede wszystkim siano , oraz karmę soczystą do której należą buraki, jabłka , ziemniaki , marchew.

Szczególne podziękowania składamy  kolegom Myśliwym, którzy zaangażowali się w akcje dokarmiania . Na zdjęciu Prezes naszego koła i stażysta , który bierze czynny udział w pomocy zwierzynie w okresie zimowym

Sezon 2019/2020 Pierwsza zbiorówka

W terenie nawet kiełbaska z marketu smakuje wybornie.

W terenie nawet kiełbaska z marketu smakuje wybornie.

W dniu 19 października 2019 roku odbyło się pierwsze polowania zbiorowe w sezonie 2019/20. Sezon został rozpoczęty. Św. Hubert jak to Hubert raz darzy, a raz trochę mniej. Tym razem była ta druga opcja. Jednak piękna pogoda i życzliwa atmosfera wynagrodziła wszystko.

Zbiórka myśliwych przed polowaniem zbiorowym
Zbiórka myśliwych przed polowaniem zbiorowym
W terenie nawet kiełbaska z marketu smakuje wybornie.
W terenie nawet kiełbaska z marketu smakuje wybornie.
Smacznego 🙂

Zespół Francuskiej Muzyki Myśliwskiej „Trompes de Pologne”

Zdjęcie pamiątkowe uczestników

Zdjęcie pamiątkowe uczestników

W dniu 20.X.2019r. w kościele parafialnym w Skomielnej Czarnej o godz. 11:00, odbyła się uroczysta Msza Święta, do Św. Huberta, patrona myśliwych, leśników i jeźdźców. Podczas Mszy Świętej, zebranym myśliwym, gościom i okolicznym mieszkańcom towarzyszył Zespół Francuskiej Muzyki Myśliwskiej „Trompes de Pologne”. Zespół zadbał o niezwykłą, niepowtarzalną oprawę muzyczną całej uroczystości, za co serdecznie raz jeszcze dziękujemy.

Zespół Francuskiej Muzyki Myśliwskiej "Trompes de Pologne"
Zespół Francuskiej Muzyki Myśliwskiej „Trompes de Pologne”

Po Mszy Świętej odbył się mały koncert, na którym Zespół zaprezentował spectrum swoich możliwości muzycznych, dostarczając słuchaczowi wielu wcześniej nigdzie nie słyszanych dźwięków. Po zagraniu wielu fascynujących utworów, Zespół Francuskiej Muzyki Myśliwskiej „Trompes de Pologne” oraz Zespół Sygnalistów Myśliwskich „Królewscy” z Niepołomic zaprezentowali brzmienie kilku rzadko spotykanych instrumentów, związanych z kulturą łowiecką, leśną oraz jeździecką.

Prezentacja brzmienia instrumentów związanych z kulturą myśliwsko-łowiecką
Prezentacja brzmienia instrumentów związanych z kulturą
łowiecką, leśną oraz jeździecką. Zespół Sygnalistów Myśliwskich „Królewscy” z Niepołomic

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do uświetnienia tej uroczystości oraz jednocześnie za wkład w rozwój Kultury Łowieckiej, Leśnej oraz Jeździeckiej.

Zdjęcie pamiątkowe uczestników
Zdjęcie pamiątkowe uczestników

Zapraszamy do naszej galerii, tam więcej zdjęć, z powyższego wydarzenia.
” Trompes de Pologne”

Skomielna Czarna – Msza do Św. Huberta

Msza Święta w Skomielnej Czarnej

Msza Święta w Skomielnej Czarnej

Zapraszamy wszystkich na Mszę Świętą, do Św. Huberta, patrona myśliwych, leśników i jeźdźców, która odbędzie się dnia 20.X.2019r. w kościele parafialnym w Skomielnej Czarnej o godz. 11:00.

Msza z niepowtarzalną oprawą muzyczną w wykonaniu Zespołu Francuskiej Muzyki Myśliwskiej „Trompes de Pologne” przy Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa w Warszawie.

Zaproszenie na Mszę Św.